Atrakcje
Poznaj najciekawsze atrakcje okolicy

Aktywność fizyczna

Rozrywka

Zwiedzanie

Odpoczynek
Rozrywka
Bałtowski kompleks turystyczny
Bałtowski kompleks turystyczny to jedna z najpopularniejszych atrakcji zwiedzanych przez osoby, które przyjeżdżają do województwa świętokrzyskiego, aby poznać ten wyjątkowy region.
Jura Park Bałtów oferuje zwiedzającym niezwykły Park Dinozaurów, który był pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Ciekawostką jest to, że powstał w miejscu, w którym rzeczywiście odnaleziono ślady tych pradawnych gadów.
Zwierzyniec Bałtowski, który turyści zwiedzają w “szkolnych” autobusach, wzorowanych na żółte amerykańskie “schoolbusy” rozciąga się na obszarze ponad 40 hektarów. Na terenie Bałtowskiego kompleksu turystycznego można odwiedzić także Park Rozrywki z długim na 135 m rollercoasterem, kino 5D i Prehistoryczne Oceanarium.
Aktywność fizyczna
Szwajcaria Bałtowska
Szwajcaria Bałtowska to ośrodek narciarski nastawiony na rodziny z dziećmi.
Osoby, które chcą szusować właśnie tutaj mają do dyspozycji świetnie wyposażoną wypożyczalnię sprzętu.
Ci, którzy chcą nauczyć siebie lub dzieci jazdy na nartach – mają dostęp do szkółki narciarskiej, w której uczą profesjonalni instruktorzy. Dzieci w Szwajcarii Bałtowskiej oprócz szusowania mogą cieszyć się Wioską św. Mikołaja i krytym lodowiskiem. Choć myślimy, że i dorośli będą się świetnie bawić dzięki tym atrakcjom.
Aktywność fizyczna
Park Linowy „Skarbka”
Park Linowy „Skarbka” jest najwyżej położonym i największym parkiem linowym
w Polsce. Usytuowany jest 1,5 km od Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, na terenie, gdzie dawniej znajdował się kamieniołom.
Zajmuje ponad 35 tysięcy metrów kwadratowych i składa się z 12 bardzo różnych tras. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – ścianki wspinaczkowe, powietrzna deskorolka, skoki Tarzana, ruchome pomosty, sieci, tyrolka – przeszkody mają różny poziom trudności, będą wyzwaniem dla mniej i bardziej sprawnych osób. Park gwarantuje przeszkolenie i opiekę profesjonalnych instruktorów, a uprząż bezpieczeństwa umożliwia zachowanie pełnego bezpieczeństwa. Z tras rozciągają się przepiękne widoki, a ośrodek dysponuje ślicznie położonym lokalem gastronomicznym.
Zwiedzanie
Krzemionki Opatowskie
W Krzemionkach Opatowskich możemy podziwiać największe pola wydobywcze krzemienia pasiastego w Europie. To niezapomniany widok. Krzemionki Opatowskie to jedyna kopalnia tego surowca, którą można zwiedzać.
Warto wybrać się na zwiedzanie tego miejsca, gdyż krzemień pasiasty to niezwykła skała, o której genezę do dziś toczą spory badacze. Ten surowiec ma charakterystyczny wzór kolorowych pasów, jest to wyjątkowo efektowny, zapierający dech w piersiach widok. Krzemieniowi pasiastemu przypisuje się własności chroniące przed złymi mocami. Jest popularnym materiałem do wyrobu biżuterii. Krzemionki Opatowskie zwiedza się w towarzystwie przewodnika.
Aktywność fizyczna
Spływy kajakowe
Spływy kajakowe na rzece Kamiennej oferują przepiękne krajobrazy – wapienne skały, przełomy, meandry i widoki na wąwozy, które porośnięte są soczyście zieloną roślinnością. Kamienna jest rzeką spokojną, o średniej głębokości około pół metra.
Można tu posłuchać pięknego śpiewu ptaków, które mają tu miejsca lęgowe, zaobserwować bytujące tu gady i owady. Okolica objęta jest statusem obszaru chronionego krajobrazu. W Bałtowie są trzy trasy kajakowe – 6 km, 13 km i 18 km.
Do dyspozycji turystów jest ponad 30 bezpiecznych kajaków, które można bez trudu wypożyczyć. Po spływie można skorzystać z infrastruktury obecnej na końcu trasy
i zjeść posiłek w restauracji, pochłonąć lody lub gofra, a także rozpalić ognisko.
Zwiedzanie
Żydowski Jar w Bałtowie
Żydowski Jar to wąwóz lessowy, gdzie pozostały ślady obecności dinozaurów. Ścieżką o długości ok. 1,5 km można spacerować, a po drodze podziwiać skamieliny łap pradawnych jaszczurów w formacjach skalnych.
Skamieliny są opisane, na trasie ustawiono też modele dinozaurów, których pozostałości zostały tu znalezione. Na terenie Żydowskiego Jaru znajdują się tarasy widokowe. Stąd rozciąga się malownicza panorama okolicy.
Zwiedzanie
Żywe muzeum porcelany w Ćmielowie
Oddalone o 19 kilometrów od Wild Nature Bałtów Żywe Muzeum Porcelany
w Ćmielowie, jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Dowiadujemy się tu, jaka historia kryje się za ćmielowską porcelaną, obejrzymy proces jej powstawania,
a także spróbujemy własnych sił na Warsztatach Ceramicznych.
Zwiedzający znajdują się „w podróży”, podczas której wraz z przewodnikiem
i uczestniczą naocznie w produkcji porcelanowych figurek. Turyści mają możliwość wejścia do wnętrza autentycznego pieca, w którym dawniej wypalano porcelanę.
Piec został przekształcony na salę multimedialną. Zwiedzający dotykają materiałów, z których powstaje porcelana. Dowiadują się, jaką strukturę ma surowiec w trakcie obróbki, a jaki dotyk mają finalne produkty.
Obiekt oferuje warsztaty ceramiczne prowadzone przez doświadczonego, profesjonalnego instruktora.
Zwiedzanie
Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe z 1644 r. stanowił największy zespół pałacowy
w Europie, do momentu wybudowania Wersalu. W 1655 r. został częściowo zniszczony przez najazd Szwedów, a zrujnowany całkiem przez Rosjan w rezultacie wojny konfederacji barskiej w 1770 r. To, co dobrze się zachowało to mury, bastiony
i fosa.
Zamek powstał pod kierunkiem szwajcarskiego architekta Wawrzyńca (Lawrence’a) Senesa. Jest typowym założeniem w stylu palazzo in fortezza – połączenia pałacu i twierdzy. Ze względu na funkcję obronną zamek powstał na wzniesieniu. Na teren pałacu można wejść po zakupie biletu. Oprócz zwiedzania dziennego, w wybrane noce prowadzone jest zwiedzane po zmroku. Zamek Krzyżtopór ma od 2018 r. status pomnika historii.
Zwiedzanie
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otwarto 1 stycznia 2001 roku,
co ciekawe jest to pierwsze muzeum oddane do zwiedzania w XXI wieku w Polsce. Oglądać tu można eksponaty pochodzące z dwóch istniejących tu dawniej jedna
po drugiej fabryk wielkopiecowych.
Ekspozycja doskonale pokazuje ewolucję technologiczną, jaka postępowała w hutnictwie w XIX w. Zobaczyć tu można estakadę kolejową, która dostarczno materiały wsadowe, wieżę ciśnień i Wielki Piec na paliwo koksowe – ten ostatni jest najbardziej…
Zwiedzanie
Sandomierz
Sandomierz to prawdziwa polska nadwiślańska perła. Został zbudowany na siedmiu wzgórzach, podobnie jak stolica Włoch. Dlatego często nazywany jest Małym Rzymem.
Zdecydowanie trzeba zwiedzić sandomierską starówkę z urokliwymi uliczkami, rynkiem i pięknymi, zabytkowymi kamieniczkami. Stare Miasto w Sandomierzu zyskało status pomnika historii w 2017 roku. Wielu uważa je za najpiękniejszą starówkę w Polsce.
Malownicza panorama Sandomierza rozpościera się ze szczytu gotyckiej Bramy Opatowskiej. Na wysokości 32 metrów znajduje się tu taras widokowy.
Sandomierz to przepiękne miasto, rozsławione przez popularny polski serial “Ojciec Mateusz”. Podążanie śladami księdza-detektywa to dla wielu turystów ulubiona forma zwiedzania.
Zwiedzanie
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny to zabytkowa miejscowość położona niezwykle malowniczo nad Wisłą. Przyciąga rzesze turystów, jest ulubionym celem weekendowych wyjazdów Warszawiaków i Lublinian, chociaż zwiedzający z innych części kraju też chętnie tu przyjeżdżają. Kazimierz Dolny przyciąga piękną zabytkową architekturą, licznymi autorskimi galeriami sztuki, żydowskim dziedzictwem, cudownymi pejzażami, a także niezwykłymi wąwozami lessowymi, gdzie można wybrać się na spacer, a także na wycieczkę z pochodniami.
W Kazimierzu warto wejść na górę Trzech Krzyży, skąd rozciąga się cudowny widok na miasto i okolice. Trzeba przejść się bulwarami nad Wisłą oraz wybrać na rejs tą rzeką. No i skosztować maślanego koguta – ten wypiek jest niemal symbolem miasta.
Kazimierz Dolny oferuje odwiedzającym bardzo dużo atrakcji. Przyjedziesz tu raz – z pewnością będziesz chciał wrócić. Naprawdę warto poznać to niezwykłe miejsce.
Masz jakieś pytania?
Skontaktujmy się!
